ترجمه انگیزه نامه (SOP)

ترجمه انگیزه‌نامه یا SOP

قیمت ترجمه انگیزه نامه یا SOP

اگر قصد تحصیل در خارج از کشور را داشته باشید، در کنار آماده کردن مدارک تحصیلی و مدارک تمکن مالی و غیره باید یک مدرک دیگر را نیز آماده کنید که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و در فرآیند اپلای کردن شما نقش بسیار مهمی بازی می‌کند. این مدرک چیزی نیست به جز یک انگیزه‌نامه یا SOP مناسب و قابل قبول. 

هزینه ترجمه انگیزه نامه یا SOP تخصصی

انگیزه‌نامه چیست

انگیزه‌نامه یا SOP با نام‌های دیگری مانند Letter of Intent یا Cover Letter هم شناخته می‌شود اما اصولا در بیشتر موارد به آن SOP یا Statement of Purpose گفته می‌شود. در دانشگاه‌های خارج از کشور، جدا از مساله سوابق تحصیلی و نمرات شما، خود شما و دیدگاه‌های فعلی که دارید نیز دارای اهمیت زیادی است. دلیل این مسئله ساده است. تمام سوابق شما متعلق به گذشته هستند. حتی گاهی اوقات سال‌ها از زمانی که مدرک خود را دریافت کرده‌اید می‌گذرد. در حالی که دانشگاه می‌خواهد ببیند شما امروز چه کسی هستید. چه اهدافی را دنبال می‌کنید و بر اساس این اهداف ارزش افزوده شما برای این دانشگاه خاص چه خواهد بود؟ بنابراین نوشتن انگیزه‌نامه‌ای خوب می‌تواند مرز بین شکست و موفقیت یک اپلیکیشن باشد. به همین دلیل است که انگیزه‌نامه با رزومه متفاوت است. در نوشتن رزومه شما فقط باید به سوابق خود اشاره کنید. یعنی موضوعاتی مانند من چه کسی هستم، کجا درس خوانده‌ام، کجا کار کرده‌ام، چه دستاوردهایی دارم برای نوشتن رزومه کافی هستند. اما برای نوشتن انگیزه‌نامه باید به مسائل دیگری هم توجه کنید. در کنار نوشتن شرحی از گذشته خود، در هنگام نوشتن انگیزه‌نامه باید جزئیاتی در مورد خودتان، موفقیت‌ها و شکست‌ها و آینده ای که برای خودتان ترسیم می‌کنید را هم بنویسید. من چه کسی بودم، چه کسی هستم و می‌خواهم چه کسی باشم؟ 

قیمت ترجمه SOP و Cover Letter

با کمک این انگیزه‌نامه یا SOP هیئت تصمیم‌گیری در دانشگاه مقصد می‌توانند به درک بهتری از شرایط شما در حال حاضر، عوامل موثر بر زندگی حرفه‌ای شما و علائق و برنامه‌های آتی شما برسند. بنابراین همانطور که از نام انگیزه نامه نیز مشخص است، هدف اصلی از نوشت SOP این است که به آنها بگویید چه هدف و برنامه ای دارید؟ چرا این رشته و این دانشگاه و حتی این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب کردید؟ برای آنها دلایل محکم و واقعی مهم هستند. باید به آنها نشان دهید چرا می خواهید چند سال آینده خود را صرف تحصیل در این رشته کنید؟ متن انگیزه‌نامه شما باید بتواند آنها را قانع کند که دلایل محکمی برای انتخاب این رشته و دانشگاه دارید. باید در انگیزه‌نامه خود نقاط قوت خود برای انتخاب این رشته را بیان کنید. چرا فکر می کنید این رشته برای شما مناسب است؟ 

راهنمای نوشتن SOP یا Cover Letter

توجه داشته باشید که نمرات و سوابق تحصیلی شما قبلا اتفاق افتاده‌اند و کار دیگری نمی‌توانید درباره آنها انجام دهید. اما انگیزه‌نامه در زمان حال نوشته می‌شود. یعنی تنها بخشی از فرآیند پذیرش گرفتن شماست که روی آن کنترل دارید. پس یک انگیزه‌نامه‌ای قوی بنویسید و سعی کنید آن را به درستی ترجمه کنید. البته اصلا نگران بخش ترجمه انگیزه‌نامه خود نباشید. می‌توانید این بخش را به ما بسپارید تا تیم حرفه‌ای لینگو ترجمه آن را به درستی و بدون ابهام و مشکل برای شما ترجمه کند تا مشکلی از لحاظ ترجمه انگیزه‌نامه برای شما پیش نیاید. درست است که برای پذیرش گرفتن در بسیاری از دانشگاه‌ها لزوما شما باید آیلتس دریافت کنید و سطح زبانی خوبی داشته باشید، اما دانستن یک زبان دوم لزوماً از شما یک مترجم خوب نمی‌سازد. تیم حرفه‌ای لینگوترجمه بخشی کاملاً جدا و اختصاصی برای ترجمه انگیزه نامه و رزومه دارد و این کار را کاملا حرفه‌ای و تخصصی انجام می‌دهد. 

دانشگاه شیکاگو

مراحل نوشتن انگیزه‌نامه (SOP)

در ادامه یک راهنما برای نوشتن SOP برای شما قرار داده‌ایم که ساختار یک SOP کامل را به خوبی نشان می‌دهد. سعی کنید به نکاتی که در این راهنما آمده است در انگیزه‌نامه خود اشاره کنید. نوشتن یک انگیزه نامه با ساختار خوب می‌تواند روند پذیرش شما را کاملا متحول کند.

راهنمای نوشتن انگیزه نامه، SOP، Cover Letter

بعد از نوشتن انگیزه‌نامه بر اساس فرمت بالا، فیلم زیر را نیز جهت بهبود انگیزه‌نامه خود ببینید تا بتوانید ساختار آن را تقویت کنید. 

نکات بسیار مهم در نوشتن انگیزه‌نامه

  • نیازی نیست دوباره اطلاعات شخصی و تماس خود را در انگیزه‌نامه هم وارد کنید. در صورت نیاز کمیته پذیرش به این اطلاعات در رزومه شما دسترسی دارد. 
  • زبان متن شما باید محترمانه باشد اما نباید ادبی بنویسید. 
  • لازم نیست اعلام کنید در آینده میخواهید در کدام شرکت کار کنید. در مورد آینده تحصیلی و شغلی خود فقط کلی توضیح دهید. 
  • توجه داشته باشید که انگیزه‌نامه در مورد آینده شما نوشته می‌شود. بیش از گذشته باید به آینده بپردازید. 
  • برخی دانشگاه‌ها برای انگیزه‌نامه تعداد لغت مشخص اعلام می‌کنند. حتما این تعداد را رعایت کنید. اگر چیزی در این مورد اعلام نشده است بین 500 تا 1000 لغت کافی است. 
  • نکات دستوری و نقطه‌گذاری در انگیزه‌نامه بسیار مهم هستند. هر اشتباهی در ترجمه یا نوشتن می‌تواند به دانشگاه این سیگنال را بدهد که انگلیسی شما ضعیف است.
  • سعی کنید متنی که می‌نویسید یک دست و مرتبط باشد. مقدمه، متن و نتیجه‌گیری باید به خوبی با هم ارتباط داشته باشند.
  • نمونه آماده یا کپی شده به هیچ عنوان به درد شما نخواهد خورد. سرقت ادبی در نوشتن SOP کاملا مشخص می‌شود و برای شما مشکل ایجاد می‌کند.

توجه داشته باشید که اگر انگیزه‌نامه‌ای به درستی ترجمه شده باشد می‌تواند روند پذیرش شما را تسهیل کند. ترجمه انگیزه‌نامه خود را به تیم حرفه ای لینگو بسپارید. 

قیمت ترجمه انگیزه نامه یا SOP