راهنمای کامل نوشتن پایان نامه

دلیل اهمیت پایان نامه 

یکی از الزامات اصلی فارغ التحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی مخصوصاً در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری پایان نامه نویسی است. جدا از این که پایان نامه بخش مهم و پیش نیاز اصلی شما برای فارغ التحصیلی است، باید این موضوع را هم در نظر بگیرید که نوشتن پایان نامه خوب و مناسب می تواند حتی در آینده شغلی شما هم اثر گذار باشد یا حتی به روند ادامه تحصیل و پذیرش گرفتن شما در دانشگاه های معتبر هم کمک کند. پایان نامه فرصتی است که به دانشجوی تحصیلات تکمیلی داده می شود تا داشته ها و توان علمی خود را به صورت رسمی و در فرمی از پیش تعیین شده و مقبول به نمایش بگذارد. بنابراین حتماً در زمان انتخاب موضوع و انجام کارهای اولیه‌ پایان نامه خود به این موضوع توجه داشته باشید که این پایان نامه می تواند آینده حرفه ای شما را کاملاً تحت تاثیر قرار دهد. چه بسیار افراد موفقی که به دلیل داشتن یک پایان نامه خوب با موضوعی هوشمندانه انتخاب شده توانسته اند برای مقاطع بالاتر از دانشگاه های بسیار معتبر دنیا پذیرش بگیرند یا با ارائه نتایج پایان نامه خود در حوزه های کاری معتبر آن را به عنوان بخشی از رزومه  خود برای استخدام مورد استفاده قرار دهند. 

همچنین، در صورتی که انتخاب موضوع پایان نامه را به خوبی و براساس علایق خود انجام داده باشید، می توانید بعداً با تکمیل آن، بر مبنای این موضوع اصلی چندین مقاله ISI برای ارائه اطلاعات تکمیلی ارائه کنید و به این ترتیب رزومه خود را به عنوان یک محقق و پژوهشگر تقویت کنید که این موضوع خود می تواند به شما در روند پذیرش گرفتن از دانشگاه های معتبر کمک شایانی بکند.

بنابراین اگر به پایان نامه نگاهی سطحی دارید و می خواهید فقط با اتمام آن دوره تحصیلی خود را به پایان ببرید، توصیه می کنیم نوع نگاه خود را به این موضوع تغییر دهید. 

مراحل و کارهایی که باید از ابتدا تا پایان جلسه دفاع خود انجام دهید  

 • انتخاب موضوع پایان نامه
 • انتخاب اساتید راهنما و مشاور
 • ارائه فرم انتخاب موضوع به مدیر گروه
 • کامل کردن پروپوزال پایان نامه زیر نظر اساتید راهنما و مشاور 
 • ارائه کردن پروپوزال تکمیل شده به گروه
 • تصویب پروپوزال در گروه و ارسال آن به بخش پژوهش در دانشکده مربوطه
 • صدور کد برای پایان نامه
 • آغاز نگارش پایان نامه
 • تکمیل پایان نامه و اعلام آمادگی برای دفاع و شرکت در جلسه داوری
 • برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه؛ و در نهایت، 
 • ثبت نمره 

انتخاب‌ها  

در زمان نوشتن پایان نامه با چند انتخاب مهم رو به رو می شوید که می توانند روی روند کلی کار شما تأثیر به‌ سزایی داشته باشند. اولین انتخاب که شاید مهمترین انتخاب هم باشد انتخاب موضوع است. در زمان انتخاب موضوع پایان نامه باید علاقه و امکانات خود را در نظر بگیرید اما در کنار این موضوع، باید انتخاب موضوع را به نحوی انجام دهید که بتواند انتخاب‌های خوبی در مسیر شغلی و آینده‌ی تحصیلی شما ایجاد کند. بنابراین در انتخاب موضوع دقت کنید. 

انتخاب بعدی انتخاب اساتید راهنما و مشاور است. توصیه می کنیم این کار را هم با دقت انجام دهید. 

انتخاب بعدی انتخاب منابع تحقیق است. پس از این که موضوع خود را انتخاب کردید باید منابعی که در این موضوع نوشته شده اند، از جمله کتاب ها و مقالات مرتبط را جمع آوری کنید. شما باید خواننده را مجاب کنید که تمام روند تحقیق خود را در مسیری علمی و مناسب انجام داده اید. بنابراین در انتخاب منابع دقت کنید و سعی کنید از آخرین منابع و به روزترین آن‌ ها بهره ببرید تا به این ترتیب پایان نامه خود را بر اساس آخرین اطلاعات موجود در حوزه پرسش تحقیق خود بنویسید. این بخش می تواند بسیار سخت و خسته کننده باشد. اما نگران نباشید. تیم ترجمه تخصصی لینگو ترجمه آمادگی دارد با ارائه ترجمه یک دست و با کیفیت عالی از آخرین منابع انگلیسی موجود به شما در مسیر نوشتن پایان نامه کمک کند. با خیال راحت ترجمه مقاله‌ خود را به تیم لینگوترجمه بسپارید و خیالتان از بابت دقت و روان بودن متن ترجمه شده راحت باشد. تیم تخصصی لینگوترجمه از مجرب ترین مترجمین برای ترجمه متون تخصصی بهره می برد. 

بخش ادبیات تحقیق (Review of Literature) بخش مهمی از تحقیق شما را تشکیل می دهد و بر اساس همین منابع نوشته می شود. بنابراین در اختیار داشتن ترجمه درست و روان از منابع انگلیسی می تواند کمک شایانی برای نوشتن پایان نامه به شما بکند. 

شما باید سابقه تحقیق را بررسی کنید تا ببینید در موضوع مورد نظر شما قبلاً تحقیقی انجام شده یا نه. برای این کار باید مجلات و ژورنال‌ های معتبر را بررسی کنید و در کتاب ها و گزارش های تحقیق دست به جستجو بزنید. 

بعد از این که تحقیق و ترجمه مقالات را به پایان رساندید باید شروع به نوشتن بخش ادبیات تحقیق کنید. توصیه می کنیم رئوس مطالبی که می خواهید در این بخش بگنجانید را فهرست وار تهیه کنید و بر اساس چهارچوب کلی که تهیه کرده اید شروع به نگارش کنید. فراموش نکنید که کلیه مطالبی که در این بخش می آورید باید با پاسخی که می خواهید به سؤال تحقیق خود بدهید هم خوانی داشته باشند. 

بخش های اصلی یک پایان نامه استاندارد عبارتند از 

 • مقدمه
 • پیشینه یا ادبیات تحقیق
 • روش تحقیق
 • نتایج
 • بحث و پیشنهاد
 • منابع

پایان نامه شما با مقدمه شروع می شود. این مقدمه را باید جوری بنویسید که خواننده به خواندن ادامه متن علاقمند شود. توصیه می کنیم ابتدا بقیه بخش های پایان نامه را بنویسید بعد به سراغ مقدمه بروید.

بخش بعدی پیشینه تحقیق است که در بالا به اهمیت آن پرداختیم. در بخش بعدی باید در مورد روش تحقیق صحبت کنید و اعلام کنید به چه شکل و با چه ابزاری کار خود را انجام خواهید داد. سپس باید نتایج کار خود را ارائه کنید. این بخش از اهمیت زیادی برخوردار است چون نتیجه و حاصل کل تلاش ها و زحمات شما را نشان می دهد. باید در این بخش معادله ها، شبیه سازی ها یا آزمایش های خود را بیان کنید. 

در بخش بحث و پیشنهاد بر اساس نتایجی که در بخش بالا ارائه کرده اید، باید نتایج خود را تفسیر و تحلیل کنید. و در بخش پیشنهاد به نویسنده‌هایی که می خواهند در این موضوع کار کنند پیشنهادات خود را ارائه می‌کنید. 

در  بخش منابع نیز باید کلیه منابعی که در فصول قبلی در کار خود آورده اید را ذکر کنید. دقت کنید که برای متهم نشدن به سرقت ادبی، باید منبع هر متن یا فرمولی که از کار دیگران به کار خود اضافه می‌کنید را در بخش منابع ذکر کنید. مثلاً اگر از فرمولی استفاده می‌کنید که شخصی دیگر ابداع کرده باید حتماً به کار او ارجاع دهید. حقوق کپی رایت و سرقت ادبی (Plagiarism) مسئله بسیار مهمی است و باید حتماً آن را مد نظر داشته باشید. 

حالا که نسخه پیش نویس کار شما آماده شده است، باید ضوابط دانشگاه خود را بررسی کنید و فرمت بندی پایان نامه‌ خود را با این ضوابط یکی کنید. دقت کنید که هم باید ضوابط دانشگاه و هم ضوابط گروه خود را رعایت کنید. به جزئیات دقت داشته باشید چون اهمیت زیادی دارند. بعد از این که همه‌ نکات ویرایشی و نگارشی را رعایت کردید و مطمئن شدید کار دیگری باقی نمانده باید پایان نامه را به دانشگاه تحویل دهید و آماده دفاع از آن شوید.

فراموش نکنید که اگر در هر یک از بخش‌ های نگارش پایان نامه خود نیاز به ترجمه تخصصی داشتید، می توانید روی کمک تیم ترجمه تخصصی لینگوترجمه حساب کنید و با فراغ بال کار ترجمه متون تخصصی خود را به تیم حرفه ای ما بسپارید. 

ثبت سفارش ترجمه تخصصی